Учора подивився черговий прямий ефір від спільноти iPlan Talks. На ньому мій колега Артем Ваганов, докладно розповідав про принципи та інструменти для складання довгострокових портфелів.
З цих ефірів зробив такі висновки щодо важливих пунктів побудови стратегії довгострокового інвестування:
1) Goal based побудова портфелів
Інвестиційні інструменти мають відповідати валюті та горизонту Ваших фінансових цілей — доля ризикованих інструментів має відповідати Вашому ризик — профілю — щорічна сума інвестування рахується виходячи з рівня очікуваної інфляції та середньої (історичної) дохідності портфелю.
2) Диверсифікація
На 90% має бути похідна від п.1, 10% — sandbox або зона Ваших інвестиційних експериментів — спрощений («гуртові» ETF чи широких індексів) чи тонкий «роздрібний» тюнінг у вигляді купи ETF на різні індекси та класи активів
3) Операційна ефективність
Рівень комісій фонду (TER), trailing error — рівень податкового навантаження, який залежить від Вашої податкової резиденції та доміцилія (країни реєстрації) ETF.
4) Ребалансування
Автоматичне, для «оптових» ETF (бо це вбудований функціонал, наприклад як тут ) — ручне, для роздрібних (с періодичним розрахунком часток різних класов активів та індексів)
Особисто для мене вибір варіантів в п.2 — п.4 , це питання вартості часу. Якщо різниця у комісіях ETF в «гурт» та «роздріб» суттєво перевищує вартість мого часу на виконання моєї стратегії, то я буду це робити. Якщо ні — делегую досвідченому експерту або «гуртовому» фонду.
Додаю корисні інструменті для «портфелебудування»:
— аналіз перехрещення ETF — порівняння
«гуртом» чи в «роздріб» від iShares
— як долучитись до спільноти iPlan Talks
Цікавий малюнок з ефіру Артема додаю.
Сергій Мікулов,
Партнер в iplan.ua
Автор блогу Балади Економного Лицаря у Facebook та Telegram