ua

ru

en

Новости

Новости

А що, як криза? Як зберегти заощадження і підготуватися до будь-якого розвитку подій

А що, як криза? Як зберегти заощадження і підготуватися до будь-якого розвитку подій

Не метушимося, але готуємося. Покрокова інструкція як застрахуватися від втрати фінансової незалежності

«Це повинен знати кожен» — в епоху холодної війни була така брошура, яка роздавалася всім, навіть школярам, студентам, робітникам на заняттях з цивільної оборони. Але часи змінюються, тепер у всіх нас нова напасть масового ураження — фінансова криза. І на цей раз брошур вже ніхто не роздає і занять з фінансової оборони не проводить. А я думаю, що це всім нам не завадило б, оскільки:

•   Фінансово незалежна людина створює менше ризиків у оточуючому її середовищі, вона зацікавлена в стабільності доходів, планомірності дій, поміркованості споживання

•   Стабільність системи залежить від стабільності її елементів і законів, яким вона підпорядковується. Масштабуючи ефект, який породжують фінансово незалежні люди в рамках держави і за наявності нормальних законів ми створюємо стійку фінансову і соціально благополучну систему.

Отже, як можна підготуватися до зустрічі непроханого гостя — фінансової кризи?

1.   Хочеш протистояти хаосу — створи систему

a.   Доходи і витрати (бюджет)

Визначте ці суми на місяць і контролюйте їх. Великі витрати і надходження записуйте кожного дня, дрібні (до 100 грн) розподіліть в кінці місяця пропорційно доходам. У день отримання доходів відкладайте не менше 10% від суми (ніхто ще не помер від життя на 90% доходів) в накопичення капіталу, по закінченню місяця відкладайте різницю, що залишилася. Мета такого управління — підтримувати життєздатність і розвиток сім’ї (тактична) і постійно формувати капітал на досягнення фінансових цілей (стратегічна).

b.   Фінансові цілі

Визначте свої життєві фінансові цілі в форматі: сума, період, пріоритет. Визначте скільки вам за все потрібно грошей для їх досягнення і скільки років потрібно відкладати щоб їх досягти через щомісячне накопичення капіталу. Не забувайте щомісяця відкладати 10% і більше, на їх досягнення.

Мета № 1 — формування вашої фінансової подушки в сумі витрат на 6 місяців. Ця подушка допоможе вам не тільки «м’яко спати», а й знайти нову роботу, подолати форс-мажор, якщо так складуться обставини.

c.   Ризики, диверсифікація

Знайте свої ризики і «приручайте» (купуйте страховку життя, майна) або позбавляйтеся від них (не паліть, не переїдайте, не перевтомлюйтеся, не інвестуйте у незрозумілі вам інструменти).Інвестуючи капітал, використовуйте різні фінансові інструменти, які найкращим чином підходять за термінами ваших цілей і вашому сприйняттю ризику

Інвестуючи капітал, використовуйте різні фінансові інструменти, які найкращим чином підходять за термінами ваших цілей і вашому сприйняттю ризику:

•   Цілі до 1 року — депозити

•   Від року до 5 років — ОВДП, український фондовий ринок (обережно)

•   Від 5 років — нерухомість (тут і там) закордонний фондовий ринок, накопичувальне страхування життя, недержавні пенсії.

Пам’ятайте про рівень допустимого для вас ризику та способи його зниження (депозити не більше 200 тис грн в одному банку), ризик девальвації (опція індексації страхової суми в накопичувальному страхуванні, диверсифікація валют 50/50, 70/30,… і т.д.), Не ведіться в маловідомих банках на депозити з відсотками вище, ніж у середньому за ринком (якщо тільки не хочете потім 4 місяці чекати їх з ФГВФО).

Пам’ятайте, що фінансове планування і складання інвестиційного портфеля можна як опанувати самостійно, у вільний від роботи час протягом декількох років, так і отримати як послугу від експерта в цій області.

2.   Бути готовим

a.   Професійно

Слідкуйте за трендами, отримуйте нові кваліфікації у своїй професії або тій, на яку ви хотіли її змінити.

b.   Фінансово

Наявність плану з цілями, управління доходами витратами, оцінка і зниження ризиків, як описано в п. 1, аналогічно компасу і карті, утримає ваш корабель на правильному курсі в будь-яку бурю.

c.   Психологічно

Можна долати кризу самому, якщо мати здорову психіку, але це а) небезпечно, б) як правило вона стосується не тільки вас. Тому баланс родина/друзі — робота, дозволить вам не тільки не «згоріти» на роботі, а й розраховувати на підтримку від близьких у скрутну хвилину.

3.   Не метушитися — дотримуватися своєї стратегії

Згадайте результати своїх фінансових операцій у 1998, 2008, 2014 р, що ви хотіли зробити, що з цього вийшло і як довго ви потім пожинали плоди?

Ознаки кризи — різкі коливання фінансових і товарних ринків. Поспішні рішення пов’язані з продажем ринкових активів, які у вас є, зафіксують ваші збитки, а покупки — можуть завищити їх вартість на тривалий період, тому — не робіть нічого, що суперечить вашим раніше наміченим фінансовим планам і сприйняттю ризиків. Якщо у вас є вільні кошти і ви намітили щось купити, почекайте в консервативних інвестиціях (рахунки в міжнародних банках, державні цінні папери) поки вляжеться «шторм».

Впевнений, що «не відкрив Америку» цими порадами, але як показує моя практика, профілактика проблем (оцінка ризиків) і системне дотримання правил (бюджет, цілі, диверсифікація) виключає 90% неприємностей у фінансовому житті, а на 10% можна і застрахуватися).

Розумні інвестиції — регулярна колонка експертів iPlan.ua

Цей матеріал підготований виключно як точка зору авторів і не повинен розглядатися як консультація. Перед тим як брати участь у будь-яких фінансових операціях, проконсультуйтеся з фінансовим радником і/або податковим експертом.

Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Поделиться:
Якщо Ви бажаєте продовжити співпрацю, зв’яжіться з Вашим планером та обговоріть всі питання
Інфографіка Шлях клієнта_PRO
Інфографіка Шлях клієнта_Family
Інфографіка Шлях клієнта_Start