Макро
Інфляція в липні знизилася до 2,9% (інфляція в червні 3%). Базова інфляція, яка не включає нестабільні ціни на продукти харчування та енергоносії, у липні склала 3,2%, що також є найнижчим показником із квітня 2021 року.
Якщо виключити вплив житла, то інфляція б склала 1,7%.
Згідно з останнім опитуванням споживчих очікувань найближчий рік інфляція буде на рівні 3%, а в найближчі 3 роки на рівні 2,3%.
Інфляція в Єврозоні на рівні 2,6%.
Ринки очікують зі 100-відсотковою ймовірністю першого зниження ставки вже у вересні.
ВВП в США минулого кварталу зріс (за минулий квартал на 0,7%, в річному обчисленні на 2,8%).
Однією із причин паніки на ринку та паніки стосовно рецесії — звіт про зайнятість в США. Прогноз був, що безробіття залишиться на рівні 4,1%, але цей показник стрімко підвищився на 0,2%. ( За місяць стало на 400 тис безробітних більше)
. Ризики рецесії зростають, оскільки споживачі стають обережнішими. Дорогі товари купують рідше, помітний відтік клієнтів у фастфудах (люди починають економити, готуючи їжу дома і т.д.)
JPMorgan підвищив свій прогноз щодо вірогідності рецесії до кінця року з 25% до 35%.
Goldman Sachs також підвищив прогноз вірогідності рецесії на наступні 12 місяців з 15% до 25%.
Останні звіти про робочі місця, які показали значне охолодження давно перегрітого ринку праці, можна було б охарактеризувати як «дружні до ФРС», оскільки Джером Пауелл неодноразово наголошував, що ринок праці має досягти кращого балансу для охолодження інфляції і ФРС зможе почати знижувати ставки. Охолодження інфляції до 2,9% та прискорення економічного зростання дають надії на м’яку посадку.
Нижче представлений прогноз росту ВВП розвинених країн від МВФ. Зростання ВВП США сповільниться у 2025 році, що буде пов’язано з уповільненням зростання кількості робочих місць і більш жорсткою фіскальною політикою (менше державних витрат і/або вищих податків). .
У Європі зростання ВВП досягне найнижчого рівня у 2024 році та пожвавиться у 2025 році.
Світовий борг досяг нового максимуму в 315 трильйонів доларів. (у % співвідношенні до світового ВВП це не критичний показник, історично були більші значення). Співвідношення боргу до ВВП у США — 98%. По прогнозах МВФ до 2032 року цей показник може досягти 140% до ВВП.
Витрати на обслуговування державного боргу США зростуть до 10,9% доходів уряду на основі середньорічних прогнозів на 2024 та 2026 роки. Тривожна тенденція полягає в тому, що відсотки за державним боргом США є одними з найшвидше зростаючих витрат у федеральному бюджеті. Цього року боргові витрати вищі, ніж витрати на оборону та Medicare. Враховуючи зростаючий фіскальний тиск, прогнозується, що дефіцит США досягне 1,9 трильйона доларів у 2024 році, що означає, що США повинні випустити ще більше казначейських цінних паперів для фінансування своєї діяльності.
Україна
- Курс долара знаходиться на рівні 41,5 грн. Курс євро незначно зростає до рівня 45,9 грн.
- Інфляція зросла до рівня 5,4%.
- Облікова ставка залишається на рівні 13%. Згідно з прогнозом до кінця року ставка залишиться незмінною (можливо незначне зниження на 0,25%)
- НБУ прогнозує зростання ВВП на 3,7% на кінець року, на 4,1% у 2025, на 4,8% у 2026 році.
- Дефіцит бюджету продовжує збільшуватись швидшими темпами ніж минулого року.
- У 2024 році очікується надходження 38 млрд дол. міжнародної фінансової допомоги, 31,4 млрд дол. у 2025 році, 21,1 млрд дол. у 2026 році.
- Згідно з прогнозом ICU обмінний курс гривня/долар буде на рівні 47,7 у 2025 році.
- Кешбек на товари українських виробників — 10% (не більше 3000 грн), що потенційно збільшить ВВП на 0,25%
Земля
- Сукупно в ІІ кв. 2024 р. відбулося 27,3 тис. угод купівлі-продажу сукупною площею 60,8 тис. га. Ці показники на 6,3% перевищують показники І кв. 2024 р. за кількістю угод і на 3,3% за площею земель в обігу.
- Найпопулярнішими ділянками за обсягами продажів з 2021 року є Полтавська, Харківська та Дніпропетровська області. Тенденція зберігається і у 2024 році.
- “Незважаючи на зростання номінальної вартості землі у гривні, що випереджає обсяги інфляції у 2024 році – в доларовому вимірі ми не бачимо суттєвого зростання ціни за весь час існування ринку.” KSE
- Середні ціни за оренду 1 гектара сільгоспземель зростають щорічно в національній валюті, чого не скажеш про вартість земель в доларах США. Середньоквартальна ціна оренди гектара у доларовому еквіваленті стабільно знижується.
- В липні змінився граничний розмір орендної плати за землю (не менше 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки)
- В липні було затверджено Порядок моніторингу земель і ґрунтів.
Нерухомість
Первинний ринок. Протягом липня здали 11 новобудов на 38 секцій. Частка готових новобудов складає 32,5%.
Згідно дослідження DIM.RIA середня вартість житла у новобудові зросла приблизно на 4% в доларах порівняно з липнем минулого року. Користувачі стали менше цікавитися квартирами в новобудовах, пошукових запитів стає менше з кожним місяцем.
Вторинний ринок. Протягом липня кількість пропозицій зростала. Середня вартість, яку вказують власники в оголошеннях про продаж, у більшості областей зменшилась. В річному вимірі, ціни зросли. Порівняно з липнем 2023 року, інтерес користувачів до пошуку вторинного житла знизився.
Оренда. Ціни на оренду в Києві зросли на понад 50% за рік.
Пропозиція одно-двокімнатних квартир вдвічі менша ніж торік. Зростання середньої вартості свідчить про скорочення пропозиції дешевих варіантів, що спричиняє підвищення середньої ціни. Попит на оренду перевищує пропозицію майже у всій Україні.
єОселя.16 серпня була опублікована постанова Кабміну Про внесення змін до Умов забезпечення Укрфінжитло доступного іпотечного кредитування. Основні зміни програми:
- Не здійснювати відчуження об’єктів житлової нерухомості протягом останніх 12 міс до дати подання заяви.
- Базова процентна ставка становить: протягом 10 років з дати укладення кредитного договору — 7 %; починаючи з першого календарного дня одинадцятого року дії кредитного договору — 10 %.
- Компенсаційна ставка 3 % — протягом десяти років з дати укладення кредитного договору; 6 % — починаючи з першого календарного дня одинадцятого року дії кредитного договору.
- Мінімальний перший внесок до 25 років — від 10% *
від 26 років — від 20%
- Страховий тариф за договором страхування предмета іпотеки не повинен перевищувати 1,25%, якщо договором страхування предмета іпотеки передбачено також страхування додаткових ризиків пошкодження житла внаслідок воєнних дій.
- Виключена можливість придбання житла, яке належить до памʼяток архітектури.
- До обмеження наявних 52,5 м +21 м не враховуються знищені об’єкти нерухомого майна або пошкоджені об’єкти нерухомого майна, власником (співвласником) яких є позичальник та/або члени його сім’ї.
- Сертифікати єВідновлення можна використовувати як перший внесок
- Розширено перелік позичальників за рахунок членів сімʼї ВПО першого ступеня споріднення за умови, що кредит надається для придбання житла на користь ВПО. *
- Можна купувати будинки на етапі будівництва
Страхування
- Кількість учасників страхового ринку України станом на 19 липня 2024 року скоротилась до 73 ризикових страховиків, 11 страховиків життя, один страховик зі спеціальним статусом — ЕКА, 40 страхових брокерів.
- Національний банк України запустив інформаційну кампанія із захисту прав споживачів страхових послуг «Знай свої права: страхування»
- Підписано новий закон про ОСЦВП. Основні новації:
- Індивідуальні ціни на поліси
- Скасування франшизи в договорах страхування
- Захист потерпілих в ДТП посилиться
- Модель прямого врегулювання збитків стане обов’язковою
- Строк страхової виплати буде скорочений
- Ліміт страхового відшкодування за європротоколом буде скасовано
Євдокимова Альона, фінансова планерка iPlan.ua
Запрошую на безкоштовну онлайн – консультацію. Обирайте дату та зручний час для зустрічі в моєму календарі онлайн: https://calendar.app.google/GGKn9TUPXxVimbLE7