Макро
Інфляція в США у травні знизилася до рівня 3,3%, що є нижчим за прогноз (3,4%). Знизилася інфляція на продукти харчування, транспорт та одяг, але збільшилися показники витрат на енергоносії, а саме на бензин, природний газ та мазут. Базова інфляція (без продуктів і енергоносіїв) за травень знизилася до 3,4% порівняно з 3,6% в квітні і прогнозом 3,5%.
В Європі інфляція зросла до 2,6% у травні (з 2,4% у квітні). Швидше почали зростати ціни на енергоносії та послуги. Базова інфляція виросла на 2,9% в рамках прогноза у порівнянні з 2,7% в попередньому місяці.
Графік нижче показує кумулятивний ефект інфляції, ціни збільшилися в середньому на 21%.
Під час останнього виступу голова ФРС зазначив, що основною ціллю залишається забезпечення високої зайнятості та стабільних цін. Ставка залишилися незмінною на рівні 5,5%-5,25%. Окрім цього прозвучала заява, що тепер ФРС орієнтується на одне зниження в цьому році. На початку року говорилося про три.
Ринок праці виглядає доволі сильним, незважаючи на зростання безробіття до 4% в травні (історично це досить низький рівень). Сильний ринок праці підвищує ризик того, що заробітна плата почне зростати через попит на робочу силу, що, в свою чергу, може стати драйвером інфляції.
Історично процес зниження відсоткових ставок відбувався в середньому протягом 26 місяців і 6,35 відсоткових пунктів кожен.
Історично тенденції в ефективності фінансових активів відрізнялися між акціями, облігаціями та нерухомістю як під час, так і після зниження процентних ставок. Акції та нерухомість показали негативну дохідність під час фаз скорочення (акції зазнали більшого удару). Навпаки, облігації, традиційна безпечна гавань , отримали популярність. Однак у кварталах, що передували останньому зниженню ставки, вартість усіх трьох активів зросла. Рік потому нерухомість мала найвищий середній показник, за нею йшли акції, а облігації були на третьому місці.
В ЄС почався цикл зниження % ставок.
Останні прогнози співробітників Євросистеми як щодо основної, так і базової інфляції були переглянуті вгору на 2024 та 2025 роки. Прогнозується, що загальна інфляція в середньому становитиме 2,5% у 2024 році, 2,2% у 2025 році та 1,9% у 2026 році. Очікується, що економіка зросте до 0,9% у 2024 році, 1,4% у 2025 році та 1,6% у 2026 році.
Фондовий ринок.
Травень був хорошим місяцем для акцій та облігацій. Оптимізм інвесторів щодо економічних перспектив підтримав ризикові активи: акції розвинених ринків за місяць принесли 4,5% доходу. Світові облігації також продемонстрували позитивну динаміку на рівні 1,3%.
Очікування зниження відсоткових ставок сприяли акціям росту, які випередили акції вартості на 2,4% пункти. Small cap відновили динаміку, згенерувавши доходність на рівні 4,6%, що загалом відповідає аналогічному показнику для компаній з високою капіталізацією. Індекси сировинних товарів показали позитивну динаміку на рівні 1,8%, оскільки світовий попит на нафту залишається високим, а конфлікт на Близькому Сході та війна в Україні продовжуються.
У травні на ринках цифрових активів відбулася низка позитивних змін, пов’язаних із регулюванням США, включаючи несподіване схвалення Ethereum ETF з боку SEC. Це призвело до значного відновлення цін на активи після квітневого розпродажу, коли Ethereum (ETH) зріс на +24,6% у травні порівняно з +11,1% для Bitcoin (BTC). Тепер це означає, що з початку року показники ETH (+65,0%) перевищили показники BTC (+59,9%) станом на кінець травня. Станом на 18.06 біткоїн наздогнав ефір і обидва з початку року зросли приблизно на 45%. Події травня 2024 року можна розглядати як подальшу позитивну подію в інституціоналізації індустрії цифрових активів.
Україна
- Курс долара продовжує зростати до рівня 40,94 грн. Курс євро також зростає до рівня 44,25 грн.
- Інфляція незначно збільшилася до рівня 3,3%.
- Облікова ставка знижена до рівня 13%.
- Прогнози від Dragon Capital
- відновлення експорту морськими портами та розвиток ВПК будуть основними драйверами економічного зростання і в цьому році.
- схвалення пакетів підтримки суттєво затрималось, а загальна сума фінансування буде меншою, ніж розраховували ($40 млрд), цих коштів буде достатньо, щоб втримати резерви НБУ близько поточних рівнів $43 млрд та профінансувати дефіцит бюджету без емісійного фінансування.
- гривня продовжить контрольовано слабшати по відношенню до долара США, і офіційний курс сягне 42 грн/дол США до кінця року.
- 13 червня G7 погодили виділення Україні $50 млрд під заставу заморожених російських активів — наприкінці цього року або на початку наступного.
- Наступного року потреба у зовнішній допомозі становить щонайменше $32-33 млрд, з них $12-15 млрд є непокритими.
Земля
- Реальна ціна наразі в межах $2000–2500 за 1 га, — Роман Нейтер, КШЕ.
- Ціни в межах $2500–3000, — Андрій Усенко, “Твоє коло”
Покупці та продавці занижують суми через необхідність підтвердити походження коштів та оптимізацію податків
- 585 компаній з моменту відкриття ринку земель для юридичних осіб скористалися правом купівлі сільськогосподарської землі. З них 320 компаній придбали принаймні одну ділянку у квітні 2024 року. Загалом юридичні особи придбали у власність 4485 земельних ділянок сукупною площею 13 тис. га, з яких 4,5 тис. га — впродовж квітня 2024 року, або на 27% більше, ніж у березні цього року (3,5 тис. га).
- “Земельний банк”. Уряд передав Фонду держмайна 104 000 га землі для старту проєкту. Це відкриє для аграріїв можливість орендувати державні землі на прозорих і конкурентних умовах через онлайн-аукціони на «Prozorro.Продажі». Старт вже на початку липня 2024 р.
- Обсяг експорту зернових і зернобобових культур з України збільшився на 63%, порівняно з минулим роком.
- Уряд компенсуватиме 80% вартості розмінування с/г земель для:
- фермерів, які це зробили в період з 24 лютого 2022 року до 15 квітня 2024 року,
- фермерів, які лише планують розпочати розмінування власних с/г ділянок або на яких працюють як орендарі.
- Відкриття ринку землі для громадян країн ЄС — обов’язковий етап. У червні можуть розпочатися переговори щодо вступу у блок. Проте третій етап ринку землі можливий лише після всеукраїнського Референдуму.
- В Україні оренду землі хочуть прив’язати до НГО. Законопроект №11287 «Про внесення змін до ПКУ та інших законодавчих актів України щодо уточнення деяких положень, пов’язаних з визначенням розміру орендної плати за землю». НГО земельної ділянки може стати основою для визначення розміру орендної плати, а зміна НГО — підставою для перегляду розміру орендної плати за землю.
Нерухомість
- За останні півроку ціни в доларі на вторинному ринку Києва впали
- На 2% на однокімнатні квартири
- На 4% на двокімнатні квартири
. На первинному ринку ціни в гривні в Києві зросли на 7% як на одно- так і на двокімнатні квартири. у Львові спостерігається зростання цін на нерухомість як первинного так і вторинного ринку.
Попит на оренду квартир у Києві у травні-червні різко збільшився, це у свою чергу призвело до зростання цін на 15-20%. Квартири на ринку здаються дуже швидко, особливо в найдешевшій і середній ціновій категорії.
єОселя. Видано понад 10 тис кредитів загальною сумою на понад 17,1 млрд. Грн. Продовжується тенденція збільшення частки кредитів, виданих під 7%.
- 200 будинків по єОселі придбали українці з початку року
- Підписано меморандуми про розвиток ринку іпотечного житла в Україні в рамках Міжнародної конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024) у Берліні.
- Компенсація військовим 50% першого внеску по єОселі поки не здійснюється (не визначений порядок та умови надання).
- єОселя на первинці: українці можуть придбати квартири вже у 100 об’єктах, що будуються
єВідновлення. На Київщині подали майже 21 тис заявок на відбудову пошкоджених та зруйнованих об’єктів.
Кабінет міністрів виділив понад 428 млн грн на продовження реалізації програми
Планується розширення програми на постраждалий бізнес
Євдокимова Альона, фінансова планерка iPlan.ua
Запрошую на безкоштовну онлайн – консультацію. Обирайте дату та зручний час для зустрічі в моєму календарі онлайн: https://calendar.app.google/GGKn9TUPXxVimbLE7