Експорт сг продукції
Експортні можливості України сильно скоротилися у зв’язку з блокування російським флотом українських портів, бойовими діями, що розгорнулися у східному та південному регіонах, та масштабним логістичним колапсом. Міністерство економіки повідомило в прес-релізі про березневий експорт у розмірі $2,7 млрд (50% від лютневого обсягу). Експорт сільськогосподарської продукції знизився вчетверо порівняно з лютим.
Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький зазначив, що до війни експорт аграрної продукції становив 40 % від усього експорту нашої держави. Зараз, з огляду на значне скорочення галузі, експорт аграрної продукції може збільшитися навіть до 70 %.
Враховуючи такі прогнози потенційному інвестору варто звернути уваги на інвестиційні проекти в агросекторі. Розглянемо декілька таких варіантів.
Скасування мит
Велика Британія, ЄС та Канада юридично закріпили скасування ввізних мит і тарифних квот в двосторонній торгівлі, підписавши відповідну угоду. Дана угода буде діяти 12 місяців, але може бути продовжена за домовленістю між сторонами на новий термін.
Через скасування мит в українських аграріїв з’явилася можливість збільшити експорт товарів з високою доданою вартістю. Найперше мова йде про про борошно, зерно, молочну продукцію, м’ясо птиці та напівфабрикати, томатну пасту, мед, кукурудзу, пшеницю, соки, гриби, цукор тощо.
Приклади
1. InVenture Investment Group, 20% річних
InVenture Investment Group – це українська компанія, яка займається залученням фінансування в інвестиційні проекти, пошуком і підбором активів для інвестування, а також реалізацією стратегії інвестування та управління приватним капіталом. Компанія заснована в 2010 р., а головний офіс розташований в м. Київ. Одним із напрямком галузевої компетенції компанії є агросектор. Компанія пропонує приватному інвестору долучитися до проекту “Експорт меду”.
Мед продається оптовими партіями (машинними або контейнерними партіями по 20,0 тонн). Виробничі потужності розташовані у Центральній частині Україні. Компанія співпрацює з бджолярами на постійній основі, закуповує сировину по всій території України. При закупівлі, мед перевіряється на якість та за відповідністю потрібним критеріям мед гомогенізують та розливають у необхідну тару. Далі мед поставляється кінцевому споживачеві згідно з попередніми умовами договору. Експорт здійснюється в країни ЄС, Близького Сходу та Північної Америки (США).
Щоб долучитися до проекту “Експорт меду” інвестору потрібно проінвестувати від 51 600 євро (дана сума кратна одній фурі для експорту в Європу із оборотністю до 40 днів). Форма інвестування – кредитування (підписується кредитний договір). Дохідність інвестицій по такій угоді складає 20% річних в валюті.
Також для інвестицій від 2 млн. $ є варіант участі в капіталі бізнесу-проекту “Експорт меду”.
З більш детальною інформацією по проекту можна ознайомитися на сайті InVenture
2. Експорт лікарських рослин, 18% річних в валюті
Growness group (https://growness-group.com/rozkvit), зростають великими темпами, 100 — 350% щороку, чотири роки ведуть діяльність та входять в трійку найбільших в Україні. Мають 2 млн доларів виручки за 2021 рік. Клієнти — це більш ніж 50 компаній з фармацевтичної, парфумерної, харчової галузі, а також трейдингових компаній, з 14 країн світу. Співпрацюють з більш ніж 100 фермерів і заготівельників України в усіх головних регіонах збору лікарської рослинної сировини. КВЕД 46.90 — неспеціалізована оптова торгівля. Кожна партія товару проходить лабораторні дослідження у Національній Фітосанітарній Службі. Продукція: кора, бруньки, трава, листя, цвіт, плоди, кореневища. Мають біля 4000 кв. м виробничих приміщень біля Івано-Франківська.
Потребують інвестицій для збільшення темпів росту, планують вийти в перші компанії світу.
Передумови для зростання, це нішеві проблеми, які вони успішно вирішують:
- Багато сировини збирається вручну, а в Євросоюзі люди все менше її збирають. Тому виникає дефіцит якісної сировини та велика волатильність пропозицій через зміни в погодних умовах.
- В теперішніх умовах компанія залучає до заготівлі людей в Україні, які втратили роботу, а тому відкриті до будь-яких пропозицій.
- Відбувається покращення технологій сбору і вирощування рослин, що дає можливість краще контролювати якість та вимог стосовно допустимого рівня алкалоїдів і пестицидів
- В Україні дуже багато ресурсів, які не використовуються та заготовляється менше 1% рослин, які можно збирати без шкоди для природи
Є бачення як зробити Україну глобальним гравцем в цій сфері в світі, тим більше що це в 5 — 10 раз прибутковіше ніж вирощення класичних культур з кожного гектару.
Форма інвестування — беззаставне кредитування під ставку 18% річних в валюті.
3. Виробничий кооператив “Як бджола” (https://likebee.com.ua/)
ВК “Як бджола” заснований у 2018 р. у Львівській обл. Золочівському району с. Боложинів. Засновниками кооперативу є — Бачинський О.В., Баландюк Т.В. і Чучман В.Р. Основними видами діяльності кооперативу є: вирощування ягідних культур; збут, заготівля та переробка ягідної продукції; надання послуг по забезпеченню процесів вирощування; здійснення інвестиційної діяльності.
Перший проект ВК “Як бджола” стартував 2019 року у селі Боложинів. На 20 га було заплановано висадити три культури – малини, ожина і суниця садова. Згодом, до вирощування ягід в цьому проекті відкрили напрям агротуризму. У 2020 р. отримали сигнальний урожай ягід і протестували туристичну локацію. Загалом до цього проекту долучилося 140 інвесторів, які проінвестували кожен від 10 до 250 тис.грн.
Крім проекту “Ягоди. Агротуризм”, кооператив “Як бджола” реалізував ще три проекти: “Галицька ружа”, “Лікарські рослини”, “Бузина”. Станом на 2022 р. всі чотири проекти проінвестовані.
“Попри всі негаразди та труднощі, пов’язані з війною, ягідний кооператив «Як бджола» не лише не призупинив свою роботу, а чітко дотримується заданого курсу. Так, нещодавно там збільшили площу насаджень ще на 50 гектарів, висадивши на них шипшину, бузину, суницю альпійську та ружу (троянду)” повідомив співзасновник кооперативу Олег Бачинський.
Інвестування в акції агрохолдингів України
Навіть під час війни інвестор може купити акції агрохолдингів України, які торгуються на міжнародних фондових біржах, наприклад, “Кернел”, “Астарта” та “МХП”.
Від початку російсько-української війни капіталізація багатьох компаній зменшилася, про це свідчать дані Eavex Capital. Також, війна повпливала на ціну акцій агрохолдингів. Ціна акції “МХП” від початку війни зменшилася на 32,22%, “Кернел” — на 55,90%, а “Астарта” — на 39,14%.
“МХП” | “Кернел” | “Астарта” | |
Капіталізація | $ 481 млн. | $ 657 млн. | $ 163 млн. |
Сфера діяльності | АПК, курятина | АПК, соняшникова олія | АПК, цукор |
Фондова біржа | London Stock Exchange | Warsaw Stock Exchange | Warsaw Stock Exchange |
Ціна акції, 01.02.2022 р. | 5,40 EUR | 53,30 PLN | 34,75 PLN |
Ціна акції, 12.05.2022 р. | 3,66 EUR | 23,50 PLN | 21,15 PLN |
Зміна ціни, % | -32,22% | -55,90 | -39,14 |
Акції “Кернел” та “МХП” не дають оптимізму щодо подальшої ефективної діяльності за умов відсутності роботи через морські порти. Пошук альтернативних шляхів експорту триває, але очевидно вони не зможуть їх повноцінно замінити.
Компанія “Кернел” вирішила продати частину своїх активів. Сума операції повинна становити близько $210 млн. Правління компанії ухвалило рішення про продаж деяких сільськогосподарських об’єктів. Йдеться про 134 тис. га ріллі з інфраструктурою, технікою та обіговими коштами. Такі дії зі сторони власників також вплинули на зменшення ціни на одну акцію.
Недоліком купівлі окремих акцій українських компаній через біржі є те, що вони мають великий спред та погану ліквідність.
Цей матеріал підготовлено для інформаційних цілей. Він не повинен розглядатися як інвестиційна порада вкладати кошти в окремі активи.
Інформація, що міститься в цьому матеріалі, була зібрана з джерел, які вважаються надійними, і є точною, наскільки нам відомо. Однак ми не можемо гарантувати його точність, повноту та дійсність і не несемо відповідальності за будь-які помилки чи упущення.
Погляди, викладені в цьому документі, є думкою(-ами) планера(ів) iPlan.ua станом на дату публікації та можуть змінитися в будь-який час без попереднього повідомлення. Індивідуальні рекомендації, надані одним із фахівців чи партнерів iPlan, можуть відрізнятися від думки інших.
Інвестування пов’язане з ризиком, включаючи можливу втрату всієї суми інвестиції. Минулий результат не гарантує майбутніх прибутків.
Ульяна Гринчевська
Семен Наркевич
Фінансові радники iPlan.ua