ua

ru

en

Новости

Новости

Новації податків для ФОПів під час війни

Новації податків для ФОПів під час війни

Як, коли і кому можна платити менше податків?
17 березня 2022 року набрав чинності Закон України № 2120-ІХ (реєстр. № 7137-д) про податкові новації для ФОПів і компаній та ще декілька покращень для пересічних громадян.

(1) ФОП платники єдиного податку 1-ї і 2-ї груп

ЩО: мають право (тобто за власним вибором) не сплачівати єдиний податок.
КОЛИ: з 01 квітня 2022 року і до припинення або скасування воєнного стану*.

*Припинення — сплив строку воєнного стану, визначеного Указом Президента, що затверджений Законом. Зараз встановлено до 25 квітня 2022 року. Скасування — видання Президентом окремого Указу про скасування воєнного стану.

ЯК: не потрібно подавати додаткову заяву про несплату податку. Достатньо у податковій звітності (Декларація з єдиного податку і ЄСВ за рік) за відповідні місяці проставити «0» або прочерк.

(2) ФОП платники єдиного податку 3-ї групи

ЩО: мають право перейти на сплату єдиного податку зі ставкою 2% від доходу.
КОЛИ: з 01 квітня 2022 року і до припинення або скасування воєнного стану.
ЯК: до 31 березня 2022 року через електронний кабінет платника податків подати заяву (F0102003 Заява про право застосування спрощенної системи оподаткування, для тих, хто вже є платником податку 3-ї групи обрати «Внесення змін», п. 5.2. «Зміна ставки та групи»)
ЗАУВАЖТЕ:
— обрати ставку 2% можна за бажанням (а можна сплачувати за попередньою ставкою, наприклад, 5%);
— сплата податку — щомісяця до 15 числа за підсумками попереднього календарного місяця (тобто за квітень 2022 — до 15.05.2022);
— звітність — квартальна, у звичні строки, але з вказівкою помісячного доходу.
— стати «особливим» платником єдиного податку 3-ї групи можуть не тількі ФОПи, які вже сплачують 5% податку, але будь-які підприємці чи компанії, незалежно від системи оподаткування та кількості найманих працівників.
Винятки:
— річний дохід (не прибуток, а загальний оборот) перевищує 10 млрд (мільярдів!!!)  грн. з 01 січня 2022 року.
— гральний бізнес, торговці акцизом, фінансові установи, представництва і філії, нерезиденти (детальніше у тексті Закону).

Таким чином, фактично будь-який бізнес (крім найкрупнішого) може обрати, чи платити податок на прибуток, ПДВ, чи залишатися на попередній ставці платника єдиного податку або обрати використання особливої ставки єдиного податку 3-ї групи. Але найбільш просто (з точки зору процесу переходу, обліку і звітності) і вигідно це є для тих, хто вже був платником єдиного податку зі ставкою 5%.

Припинення особливого режиму (з автоматичним поверненням до сплати тієї ставки податку, яка була до переходу на 2%):
автоматично — з 01 числа місяця, наступного після припинення/скасування воєнного стану ;
самостійно — з 01 числа місяця за заявою платника податків.

(3) ЄСВ

ХТО: ФОПи, особи, що провадять незалежну професійну діяльність (напр., адвокати і нотаріуси), члени фермерських господарств
ЩО: мають право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе
КОЛИ: з 01 березня 2022 і до припинення/скасування військового стану + 12 місяців після.

У поточній редакції не передбачено компенсації ЄСВ з бюджету, тому такий період не буде зарахований до страхового стажу, що в подальшому негативно вплине на пенсію ( на пенсію треба буде піти пізніше) та інші види соціального забезпечення. Також не визначено додаткових умов щодо отримання/не отримання доходу.

(4) Податкові перевірки (на період воєнного стану) та перевірки ЄСВ (на період воєнного стану + 3 місяці після)

заборонено, крім:
— камеральних перевірок декларацій та уточнених розрахунків з заявами про повернення сум бюджетного відшкодування
— фактичних перевірок.

У попередній редакції Податкового кодексу України було заборонено проведення УСІХ перевірок, тобто тепер ряд перевірок (зокрема і фактичні) дозволено. Зокрема, дозволено фактичні перевірки (ті, що з присутністю податківця за місцем діяльності підприємця).

(5) Електронний кабінет платника податків

На період воєнного стану електронні документи від платників податків приймаються виключно у робочі дні з 08 до 18 години.

(6) Готівка і банки

Протягом воєнного стану банки приймають готівку у сумі понад 400 тис. грн. без підтвердних документів, такі кошти можна перерахувати на рахунки, відкриті НБУ для підтримки ЗСУ та гуманітарної допомоги постраждалим від агресії, та купівлі «військових» ОВДП, але не можна перерахувати на інші рахунки чи зняти готівку.

Це не є способом легалізації коштів, на які немає документів, а лише варіантом убезпечення готівки на час війни, адже після закінчення воєнного стану банк запитає підтвердні документи, а протягом 30 днів після припинення/скасування воєнного стану про операцію повідомить Держфінмоніторинг.

(7) Споживчі кредити

Позичальники звільняються від відповідальності за прострочення по споживчим кредитам, штрафи за просрочку, нараховані з 24.02.2022, підлягають списанню. Заборонено змінювати ставку за кредитами.

(8) Іпотека

На період воєнного стану і 30 днів після іпотекодержатель не має права звертати стягнення на предмет іпотеки або виселяти мешканців.

Крім того, скасовується акциз на паливо та знижується ставка ПДВ з 20% до 7% для палива, встановлюються особливості оподаткування наданої/отриманої благодійної допомоги, особливості нарахування та обліку ПДВ на знищені внаслідок військових дій товари або передані для потреб забезпечення оборони України (нарахування “компенсаційного” ПДВ).

Ольга Мороз
юристка



Поделиться:
Якщо Ви бажаєте продовжити співпрацю, зв’яжіться з Вашим планером та обговоріть всі питання
Інфографіка Шлях клієнта_PRO
Інфографіка Шлях клієнта_Family
Інфографіка Шлях клієнта_Start