Інвесткомітет iPlan.ua 19.02.2025 підбив підсумки останніх економічних подій та обговорив ключові тренди початку 2025-го року. Головними темами, як завжди, були макроекономіка, фондові ринки, ситуація в Україні, а також ринок нерухомості та землі.
Макро
Світова економіка на початку 2025 року стикається з новими викликами. Хоча зростання триває, динаміка залишається змішаною.
Інфляція. Річний рівень інфляції в США у січні зріс до 3% та перевищив ринкові прогнози в 2,9%, що вказує на уповільнення прогресу в стримуванні інфляції. Основними факторами стали зростання витрат на енергоносії та транспорт. Водночас інфляція стабілізувалася щодо продуктів харчування та сповільнилася в секторі житла. Індекс споживчих цін у січні зріс на 0,5%, порівняно з 0,4% у попередньому місяці, але очікується, що він сповільниться до 0,3%. Річний рівень інфляції в Єврозоні в січні зріс до 2,5%, що теж трохи вище ринкових очікувань у 2,4%. Це був найвищий рівень інфляції з липня 2024 року. Ріст головним чином відбувся через різке зростання витрат на енергоносії. Водночас інфляція неенергетичних промислових товарів залишилася стабільною на рівні 0,5%. Зростання цін на послуги все ще досить високе (3,9% проти 4,0%). Для продуктів харчування, алкоголю та тютюну зростання сповільнюється, але тримається на рівні 2,3% (проти 2,6%). Рівень базової інфляції, який не включає волатильність цін на продовольство та енергоносії, залишився незмінним на рівні 2,7% п’ятий місяць поспіль, трохи вище ринкових прогнозів у 2,6%, але все ще на найнижчому рівні з початку 2022 року.
Про облікову ставку. Федеральна резервна система під час свого засідання в січні 2025 року зберегла ставку ФРС на стабільному рівні 4,5%, відповідно до очікувань. Європейський центральний банк знизив свої ключові процентні ставки на 25 базисних пунктів у січні 2025 року, як і очікувалося, зменшивши ставку до 2,90%
ВВП. Економіка США зросла на 2,3% у річному вимірі в 4 кварталі 2024 року. Особисте споживання залишалося основним рушієм зростання, збільшившись на 4,2%. Якщо брати повний 2024 рік, економіка зросла на 2,5%. У четвертому кварталі 2024 року ВВП у Єврозоні стагнував на 0 відсотків. Темпи зростання ВВП у єврозоні становили в середньому 0,37% з 1995 по 2024 рік. Сезонно скоригований ВВП з Євростату показує, що єврозона зросла на 0,1% (тобто на 0,4% річних), ЄС на 0,2% (тобто на 0,8% річних).
Фондовий ринок

Це був вдалий початок 2025 року для інвесторів, оскільки як акції, так і облігації загалом приносили позитивний прибуток.
Commodity були одними з найефективніших за місяць. Широкий індекс товарів Bloomberg зріс на 4,0%. Ціни на золото та інші метали зросли на фоні погроз Трампа щодо тарифів, а ціни на нафту піднялися через холодну зимову погоду та санкції США проти Росії.
Компанії росту показали менший прибуток із-за появи китайської компанії зі штучного інтелекту (ШІ) DeepSeek, що поставила під сумнів здатність американського технологічного сектору працювати всупереч високим очікуванням.
І взагалі, те, як розвиватиметься технологічний сектор, буде важливішим, ніж політика країни, у визначенні лідерства на ринку акцій.
Найефективнішим фондовим ринком у січні був MSCI Europe ex-UK Index, який піднявся на 7,1% за місяць. Зростання було підтримано фінансовим і споживчим секторами завдяки міцному світовому економічному фону та попереднім ознакам покращення макроданих Єврозони.
Британські акції також показали хороший результат. Великобританія майже 75% доходів отримує від експорту за кордон, тому різке знецінення фунта стерлінгів підштовхнуло ринок.
S&P 500 у січні показав 2,8%. 27 січня після новин про DeepSeek ринкова вартість Nvidia впала майже на 600 мільярдів доларів, що стало найбільшим падінням за один день в історії фондового ринку США.
У Китаї акції незначно зросли протягом місяця завдяки більш позитивним внутрішнім економічним даним і менш агресивним тарифним погрозам з боку Трампа (10% проти 60%). Але в Індії четвертий місяць поспіль зниження індійських акцій із-за слабких прибутків і невизначених економічних перспектив.
Японський ринок майже не зріс, але там відбулося укріплення єни майже на 1,5%. Банк Японії підвищив процентну ставку на 25 базисних пунктів, оскільки його впевненість у стійкості внутрішнього зростання заробітної плати зросла.
На облігаційних ринках спреди між високоприбутковими облігаціями та облігаціями інвестиційного рівня зменшилися. Високоприбутковий ринок США (+1,4%) перевершив європейський еквівалент (+0,6%), світові облігації інвестиційного рівня принесли 0,6% прибутку в січні. Також послаблення долара допомогло облігаціям країн, що розвиваються, які зросли на 1,2% за місяць.
Економіка України
Основні дані:
- У лютому картковий курс долара знизився до 41,93 грн (зниження через бюджетну кон’юнктуру)
- Інфляція в січні 2025 склала 12,9% з прогнозом НБУ до подальшого зростання до рівня 15%.
- Облікова ставка – 14,5% після останнього підвищення (+1%). Можливо зростання до 15%
- Валютні інтервенції НБУ у січні зменшились до 3,75 млрд. дол.. США. Резерви трохи зменшились та становили – 43,003 млрд. дол. США.
- Ставки за депозитами та ОВДП частково відреагували на підвищення облікової ставки і також зросли.
Нерухомість
За 2024 рік кількістю угод купівлі-продажу квартир та будинків зросла на 3% порівняно з 2023 роком, але все ще значно нижче довоєнного рівня. Наразі це все ще ринок покупця.
Тривалість продажу квартири від моменту розміщення оголошення до закриття угоди зростає та сягнула 80 днів. Середні ціни на первинці у столиці досить стабільні (у валюті).
Вартість оренди 1-кімнатних квартир у Києві поступово зростає і досягла 17 000 грн.
Будівництво: нові проєкти розпочинаються здебільшого у західних регіонах, у Києві переважно добудовують старі.
єОселя. В 2025 році за програмою було надано вже 762 кредити на суму 1 389,8 млн. грн. Найбільше кредитів видали Укргазбанк, Ощадбанк та ПриватБанк
Ринок землі
Кількість угод на ринку землі у 2024 році зросла на 18%, порівняно з 2023 роком, хоча ще трохи відстає від довоєнного рівня (+11%). Землю у 2024 році купують у 1,5 рази частіше, аніж житло. Найчастіше земля змінює власника через перехід у спадщину.
Відбувається поступове вирівнювання офіційної і неофіційної статистики. Все менше угод відбувається по номінальній ціні завдяки виходу юридичних осіб на ринок.
Держгеокадастр повідомив про індексацію нормативної грошової оцінки (НГО) земель за 2024 рік. Коефіцієнт індексації становить 1,12. Якщо в договорі оренди є прив’язка до НГО, то власник має право на зростання оренди пропорційно до розміру індексації НГО (на 12% більше).
Ринок юридичних осіб. За період роботи юридичних осіб на ринку землі:
- Було укладено 18 510 угод сукупною площею 53,1 тис. га
- Найпопулярніші області: Полтавська та Дніпропетровська
- Частка юридичних осіб на ринку – 21,6%
Пономаренко Олександр, планер iPlan.ua