ua

ru

en

Новини

Новини

Стагфляція — токсичний коктейль із стагнації зростання та зростання цін — зазвичай розглядається як пережиток 1970-х років. Але економісти попереджають, що це може повернутися.

Що таке стагфляція?


Цей термін широко визначається як повільне зростання економіки, пов’язане зі зростанням інфляції. Економісти не замислювалися над цим з 1970-х років, коли американські споживачі вишиковувалися в чергу, щоб заправити свої автомобілі дорогим бензином, а рівень безробіття досяг 9%.

Цього тижня Світовий банк різко знизив свій прогноз зростання світової економіки 2022 року і попередив про кілька років високої інфляції та повільного зростання, що нагадує стагфляцію 1970-х років.

Стагфляція означає проблеми для економіки. Зростання інфляції підриває купівельну спроможність споживачів, а слабкий попит шкодить прибуткам компаній і спричиняє звільнення.

Стагфляція також ставить Федеральну резервну систему в глухий кут, оскільки робота центрального банку полягає в тому, щоб підтримувати низький рівень як інфляції, так і безробіття. ФРС може підвищити процентні ставки для стримування інфляції — шлях, який вона розпочала і має намір продовжити в цьому році, — але якщо вона буде рухатися занадто агресивно, це ризикує задушити витрати та підштовхнути економіку до рецесії.

Чому стагфляція зараз є ризиком?

Інфляція близька до 40-річного максимуму, і економісти стурбовані економічним зростанням через війну в Україні, а також блокування в Китаї та перебої в ланцюжках поставок, пов’язані з пандемією Covid-19.

Ми зараз у періоді стагфляції?

Не факт. Інфляція висока, але безробіття залишається майже на півстолітньому мінімумі. Економіка США скоротилася в першому кварталі, оскільки перебої в постачанні вплинули на виробництво, але більшість економістів очікують, що зростання відновиться у другому кварталі через збільшення споживчих і ділових витрат. Стагфляція була б тривалим періодом як вищої інфляції, так і уповільнення зростання, а не лише на один квартал.
Стагфляція залишається ризиком для економіки США, і є схожість між ситуацією 1970-х років і сьогоднішньою. Зростання цін на нафту та продукти харчування збільшує вартість життя, а керівники підприємств висловлюють занепокоєння щодо перспектив розвитку економіки.

Але ключовою відмінністю між ситуацією 1970-х і сьогодні є зайнятість. Протягом 1970-х і початку 1980-х років рівень безробіття інколи становив близько 10%. У травні 2022 року він становив лише 3,6%. Повідомлення про звільнення в США наразі є нечисленними.

Яка різниця між стагфляцією та інфляцією?


Під інфляцією розуміється зростання цін на товари та послуги. ФРС любить бачити невелику інфляцію. ФРС націлена на інфляцію в 2% на рік, оскільки це сигналізує про здоровий попит в економіці. Але якщо інфляція зростає занадто швидко, швидке зростання цін погіршить купівельну спроможність домогосподарств.

Стагфляція – це ситуація, коли ціни зростають, але попит слабшає, а економічне зростання сповільнюється або скорочується. В результаті підприємства заробляють менше грошей і скорочують робочі місця, що збільшує безробіття. У гіршому – це штовхне економіку на рецесію.

Чи траплялася стагфляція раніше?


Так, стагфляція відбувалася з початку 1970-х до початку 1980-х років, коли зростання цін на сировину та двозначна інфляція зіткнулися з високим рівнем безробіття.

Британський парламентарій Іен Маклеод вперше використав слово стагфляція в 1965 році. «Зараз ми маємо найгірше з обох світів — не лише інфляцію з одного боку чи стагнацію з іншого, а й те й інше разом. У нас така собі ситуація «стагфляції».

Насіння було посіяно наприкінці 1960-х років, коли президент Ліндон Б. Джонсон прискорив зростання, витративши на війну у В’єтнамі та свої програми «Велике суспільство». Тим часом голова ФРС Вільям МакЧесні Мартін не зміг достатньо скорегувати монетарну політику, щоб стримати це зростання.

На початку 1970-х років президент Річард Ніксон за погодженням голови ФРС Артура Бернса спробував приборкати інфляцію, встановивши контроль за підвищенням зарплат і цін. Робота стала складнішою в 1973 році після того, як арабське нафтове ембарго різко підняло ціни на енергоносії та загальну інфляцію. Бернс наполегливо недооцінював інфляційний тиск: частково він не усвідомлював, що потенційні темпи зростання економіки впали і що приплив молодих, недосвідчених бебі-бумерів до робочої сили ускладнило зниження рівня безробіття до рівня початку 1960-х років. .

У результаті, навіть коли ФРС підвищила ставки, підштовхнувши економіку до серйозної рецесії в 1974-75 роках, інфляція та безробіття не впали до рівня попереднього десятиліття.

Стагфляція 1970-х закінчилася болісно. Голова ФРС Пол Волкер різко підвищив процентні ставки до 20% у 1981 році, спровокувавши рецесію та двозначне безробіття.

Переклад з англійської. Оригінал статті Wall Street Journal

Поділитися:
Якщо Ви бажаєте продовжити співпрацю, зв’яжіться з Вашим планером та обговоріть всі питання
Інфографіка Шлях клієнта_PRO
Інфографіка Шлях клієнта_Family
Інфографіка Шлях клієнта_Start