Ульяна Гринчевська, фінансова планерка iPlan.ua
Завдання 1. Доформувати резервний фонд.
Завдання 2. Сформувати капітал, який би приносив дохід у рік 15 тис. дол. з 55 по 80 років.
Завдання 3. Сформувати капітал для фінансової цілі “авто” (купівля авто у 2027 р).
Олена працює в сфері ІТ. Отримує заробітну плату на рахунок ФОП у валюті. Проживає в Україні. 26 років. Неодружена. Дітей немає.
Основне бажання було зберегти і примножити кошти та зрозуміти яку суму вона може інвестувати і куди.
Отже, почали роботу над складанням фінансового плану. Вказали дохід. Тут просто, адже Олена отримує фіксовану суму в місяць на свій рахунок у розмірі – 1400 дол.. Так, як Олена вже давно працює над своїми фінансами, то знає яку суму вона витрачає в місяць, а саме – 30 тис. грн. (або 800 дол.) Тому, вирішили не ділити витрати на різні категорії (оренда житла; їжа; комунальні послуги; медицина; хобі тощо), а всі витрати прописати однією сумою. В рік Олена може відкладати – 7200 дол. США (тобто в міс. 600 дол.). В Олени було на рахунку ФОП – 4400 USD.; на валютній картці – 6200 USD.
На початку співпраці, Олена поділилася, що хотіла б отримувати дохід зі свого капіталу у розмірі 18 тис. дол. в рік. Але після введеної інформації і прорахунків, зрозуміли що відповідно до теперішнього доходу і витрат можна з 55 р. отримувати дохід з капіталу не 18 тис.дол. в рік, а 15 тис. дол.
Резервний фонд.
Олена хотіла мати резервний фонд у сумі 5 тис. дол. Кошти, які були на ФОП рахунку – це частина резервного фонду. В перший місяць Олена перевела кошти з ФОП на конвертаційний депозит на суму 2600 дол. США. Решта суми залишилася на рахунку ФОП.
Фінансова свобода.
Для цілі “фінансова свобода” обрали американські ETF-фонди. Брокерський рахунок було відкрито в Interactive Brokers (ІВ). Кошти, які були на валютній картці розподілили на ціль “фінансова свобода”. В 1-й міс. Олена відправила на рахунок в ІВ – 2600 дол.; в 2-й міс. теж 2600 дол.; на 3-й міс. – 2200 дол. (це залишок коштів на валютній картці; плюс залишок від доходу).
Авто.
Так, як ця ціль для Олени не є пріоритетною, то було запропоновано в 2023 р. зосередитися більше на цілі “фінансова свобода” і в 2023 р. не відкладати і не інвестувати кошти на цю мету.
Отже, по фінансовому плану на 2023 р. потрібно відкласти і проінвестувати:
- 600 дол. – на доформування резервного фонду;
- 6600 дол. – на фінансову свободу.
А на 2024 р.:
- 4200 дол. – фінансова свобода;
- 3000 дол. – авто.
Результат:
Олена отримала:
- Складений фінансовий план відповідно до її теперішнього доходу, витрат і цілей;
- Рекомендовані інструменти для цілей: резервний фонд; фінансова свобода; авто.
- Допомога у практичних кроках: відкриття конвертаційного депозиту; відкриття Wise; відкриття і поповнення рахунку в Interactive Brokers, а також допомога у першій купівлі etf-фондів.