ua

ru

en

Новини

Новини

Дюрація облігацій

Дюрація - це строк, за який окупляться інвестиції в певну облігацію або портфель з них. Він залежить від терміну погашення облігації та ставки дохідності за нею.

Звучить майже як заклинання.

Що таке дюрація?

Це строк, за який окупляться інвестиції в певну облігацію або портфель з них. Він залежить від терміну погашення облігації та ставки дохідності за нею. Більш детально та як це математична розрахувати, можна почитати тут.


Якщо коротко:

  • дюрація тим більше, чим триваліше термін обігу облігації (окупність триває більше)
  • дюрація тим менше, чим частіше та більше (% ставка) виплати купону

Навіщо потрібна дюрація?

Це один із головних елементів аналізу крові Вашого облігаційного портфелю, поряд з терміном обігу, дохідністю до погашення (YTM).
Дюрація потрібна для оцінки ризику зміни відсоткової ставки на ціну ваших облігацій – чим більше дюрація, тим більше вплив.
Наприклад з ростом відсоткових ставок відбудеться зниження ціни облігації (ліквідності) та навпаки – при їх падінні.
Така оцінка допомагає обізнано керувати цим ризиком.

Як використовувати дюрацію?

  • Якщо Ви очікуєте зростання відсоткових ставок, то вам потрібно зменшувати дюрацію вашого портфеля. Для цього потрібно збільшувати питому вагу облігацій з меншим терміном обігу та більшою відсотковою ставкою (більшим кредитним ризиком).
  • Якщо ж ви очікуєте зниження відсоткових ставок то Вам навпаки, треба збільшувати дюрацію портфеля – збільшувати питому вагу облігацій з більшим терміном обігу та можливо меншою відсотковою ставкою (меншим кредитним ризиком, щоб він не відбувся протягом тривалішого періоду).

Що мені зараз робити з цією дюрацією?

Якщо Ви пасивний інвестор – перевірити щоб дюрація вашого портфелю хоча б співпадала з терміном досягнення фінансової цілі, для якої складався цей інвест портфель.
Якщо Ви активний інвестор або ж у Вас є так званий триваючий портфель (фінансова свобода Вас або ваших батьків) – складайте прогнози зміни відсоткових ставок, оцінювайте свій ризик профіль та питому вагу портфеля яку Ви готові змінювати відповідно до своїх прогнозів.

Інвестиційні фонди завжди керують дюрацією свого облігаційного портфелю, бо їм потрібно підтримувати привабливу дохідність та ліквідність своїх активів. Тож якщо Ви не готові керувати дюрацією самостійно, краще довіритись профі.

Напишіть, будь ласка, в коментарях:

  • Ваші прогнози щодо зміни % ставок в Україні
  • як Ви плануєте це врахувати в своєму портфелі
  • чи є в Україні відомі Вам облігаційні інвест фонди

Сергій Мікулов,
Партнер в iplan.ua
Автор блогу Балади Економного Лицаря у Facebook та Telegram

Поділитися:
Якщо Ви бажаєте продовжити співпрацю, зв’яжіться з Вашим планером та обговоріть всі питання
Інфографіка Шлях клієнта_PRO
Інфографіка Шлях клієнта_Family
Інфографіка Шлях клієнта_Start