На цьому тижні ціна на золото досягла рекордного за всі часи рівня – понад 2000$ за трійську унцію, це близько 31 грама.
Чи треба “бігти” та інвестувати в золото?
Якщо коротко, то ні.
Якщо дуже хочеться, то дочитайте до кінця
1) Це не золото дорожчає, а долар дешевшає
Уряд США у 2020 році надав рекордну підтримку громадянам, бізнесу, фондовому ринку на суму понад 1 трлн доларів. Гроші ними було витрачено не тільки на їх власні потреби, а й на купівлю акцій, облігацій, багато з яких (Tesla, Amazon, Apple, Facebook, Microsoft ) також зараз вздорожали до рекордних позначок.
Та коли інвестори розуміють, що щось занадто дорога для таких неспокійних часів, вони приймають рішення інвестувати в щось інше зрозуміле та привабливе (мілєніали – інвестувати в біткоїн, бебібумери – інвестувати в золото).
2) Золото перестає бути захисним активом
Наприклад інвестиційний фонд ETF GLD, який забезпечено фізичними запасами золота, на цьому тижні перевищив запаси центробанків Японії та Індії разом узятих . А це 1258 тон або 40 фур. За останні 10 років волатильность (відхилення від середньої ціни) становили 16%, а дохідність 3,24% річних.
Але якщо скласти портфель із 50% фонду SPY – акції крупніших компаній з індексу S&P500 (13,38% волатильності та 13.84% доходу відповідно) та 50% фонду з високоякісних облігацій AGG (2,95% та 3,7% відповідно) то ми отримаємо в середньому десь 8,5% річних з меншою волатильністю!
Тому моя думка, що інвестувати в золото усе одно що гасити полум’я бензином)
3) Золото має крутий норов
Коли на ринках панує страх – воно дорожчає і Ви його купляєте, коли починається відлига і усіх захоплює жадоба вкластись у більш прибуткові акції – воно дешевшає. Вгадати , коли той самий час можна, якщо ставити для себе певні індикатори. Але це хліб для експертів які працюють на ринках щодня, а не аматорів. Але це не тільки про інвестувати в золото, а й про будь які інші інвестиційні інструменти фондового ринку.
4) Що краще, золото чи “гноми”?
Золото не виплачує Вам дивідендів, бо це метал. А ось «гноми» або шахти які його видобувають – випускають акції , по якім сплачуються дивіденди, це десь 0,5-1.2% на рік. Але увага волатильність за останні 10 років там ще більше, а дохідність гірше. Чому я ж про них згадую? Тому що ціни на золото зараз на піке, а на акції шахт ще ні. Та можливо вони і зовсім не будуть зростати, бо якщо золото буде дорогим то мало кому буде потрібним , а відповідно обсяг видобутку може зменшитись, а може навпаки зрости , якщо на нього буде ажіотажний попит. Тому гіпотези : інвестувати в золото чи шахти треба проаналізувати, бо це ринок !
5) Якщо дуже хочеться То ж беріть звичайно, бо яке ж інвестиції без емоцій)
Але пам’ятайте про “пісочницю” у 10%. Тому раджу інвестувати в золото не більше ніж на 2-3% від загальних заощаджень. Бо у світі ще багато цікавого та звабливого😀
І на останнє, щоб інвестувати в золото не треба йти до банку. Купить собі акцій фонду GLD це не менш надійно, дешевше ( не будете втрачати на маржі банківських злитків) та більш ліквідне (продати можна на біржі за мить). Мінімальна сума яку є сенс виводити її на брокерський рахунок для купівлі таких акцій – 3000$.
Пишіть у коментарях скільки % своїх заощаджень Ви готові інвестувати в золото.
Посилання на «золотий» огляд від Любомира Остапіва, партнера iPlan
Гарного Вам дня та золотої середини у Ваших інвестиційних рішеннях)!
Сергій Мікулов, партнер iPlan.ua, автор фінансового блогу Балади Економного Лицаря в Facebook та Telegram