Макро
- Інфляція в США в лютому зросла до рівня 3,2%. Завдяки своїй вазі в індексі споживчих цін, вартість житла залишається основним фактором інфляції.Без врахування житла інфляція в лютому б становила 1,8% Інфляція Єврозони дорівнює 2,6%.
- ВВП в лютому в річному вимірі склав 3,3%. Економіка США в цілому повернулася до траєкторії зростання. Середній темп зростання реального ВВП за останні 4 роки складає 2% річних.
- Фондовий ринок.
Лютий був вдалим місяцем для фондових ринків, зокрема через стійки економічні дані. Звіти компаній були досить сильними, що також сприяло зростанню. Emerging markets показали 4,8% зростання. Основним чинником зростання був Китай, де помічається поступове відновлення.
REIT втратили 0,1 %, що відбулося через очікування повільнішего зниження відсоткової ставки. На цьому ж фоні впали облігації.
Новий історичний максимум S&P 500 на позначці 5 181 бп. Майже ¾ компаній S&P500, які вже подали звіти, перевершили прогнози аналітиків, що сприяло зростанню індекса.
Європа також достатньо близька до того, щоб поставити новий історичний максимум (за 24 роки). Європейські фондові ринки показали ріст на 2,8%. Індекс PMI (Purchasing Managers Index або індекс ділової активності) в Єврозоні зріс в лютому до позначки 48,9. Зростання цього показника говорить про пожвавлення економічної активності. Найбільше зростання показали Іспанія та Ірландія.
Японський індекс Nikkei 225 побив свій історичний максимум через 34 роки. Вперше з 2007 року банк Японії підняв відсоткову ставку (до 0,1%).
Україна
- Курс долара та євро зростає до рівня 39,3 грн.та 42,85 грн. відповідно
- Інфляція скорочується до рівня 4,3%.
- Рівень безробіття зростає.
- НБУ знижує облікову ставку до рівня 14,5%.
- За 3 квартала 2023 року ВВП на рівні 5,7%
- Національний банк підтвердив статус системної важливості для 15 банків
Земля
- Ціна сільгоспземлі зросла майже до 42 тисяч грн/га, що на 13,3% вище ніж в попередньому місяці і на 30% вище ніж в 2021 році — KSE
- Ціни на товарні землі також суттєво підвищились — на 7,8%, з 39,3 тис. грн/га у грудні 2023 року до 42,4 тис. грн/га у січні 2024 року.
- Ключовими чинниками зміни цін стали:
- підвищення попиту через відкриття ринку земель для юридичних осіб
- індексація нормативної грошової оцінки (НГО) за 2023 рік.
Ринок землі для юр. осіб
- За підсумками першого місяця 2024 року правом купівлі сільгоспземлі вже скористалися 84 юридичні особи.
- Сукупно юридичними особами було придбано 498 земельних ділянок загальною площею 1461 га, тобто 10,4% від загальної площі сільгоспземель, проданих у січні 2024 року (13961 га).
- Площа ділянок, придбаних юрособами у січні 2024 року, розподілена за областями нерівномірно – 60% припадає на Полтавську область.
Перспективи для інвесторів:
- Сільськогосподарські землі дійсно недооцінені на сьогодні і мають перспективи для зростання в ціні.
- Інвестиції в землю є скоріше довгими, або середньостроковими за оптимістичного сценарію. Тому розраховувати на кратне зростання ціни у горизонті 2-5 років не варто.
- Як і з будь-якою нерухомістю, вплив на ціну об’єкта мають багато факторів, серед яких багато незмінних (природні умови, склад ґрунтів, форма і розташування). Тому важливо не помилитись з початковою оцінкою паю та перспективами його подорожчання.
- Земля дає щорічний дивідендний дохід, в середньому по Україні складає 6-10%. Але за певних умов (наприклад вплив погоди на врожайність) може змінюватись.
Нерухомість
За даними державної служби статистики, у 2023 році в експлуатацію прийнято 7,38 млн. кв. м. житла. Це на 3,8% (+0,27 млн. кв. м.) більше, ніж у попередньому році. Проте, таке зростання пояснюється збільшенням на 25% площі уведених в експлуатацію одноквартирних будинків. В той же час, площа прийнятих в експлуатацію багатоквартирних будинків скоротилась на 10% (-0,43 млн. кв. м.)
Зростання цін на житло в Україні, за даними держстату майже досягло довоєнного рівня. На 12,8 % в середньому зросли ціни на первинному ринку, на вторинному ринку цей показник більше і становить 15,6%
За останній місяць ціни на вторинному ринку Києва суттєво підвищуються як на однокімнатні так і на двокімнатні квартири.
Ціни на оренду квартир в Києві несуттєво зросли за останній місяць. Ціни на оренду у Львові залишаються без зміні.
єОселя. На 18.03.24 видано понад 8,1 тис кредитів (1,86 тис кредитів в 2024 році). Понад 75% кредитів було видано на купівлю вторинної нерухомості.
єВідновлення. 1 260 українських сімей придбали нове житло за житлові сертифікати. Cередня сума сертифіката 1,8 млн.грн. Загалом на отримання компенсації подано 11 тис заяв. За 4,25 тисячами з них вже сформовано житлові сертифікати в Дії.
REIT
- Середній спред між дивідендною дохідністю REIT та 10 річними американскими трежеріз на проміжку з 1990 року по 2024 рік складає 1,15%. Цей спред є дуже волатильним, наразі він наближається до 0.
- Через волатильність REIT, коефіцієнт шарпа в них нижчий ніж в інших класах активів, зокрема з меншою дохідністю. (S&P 500 має майже в 1,5 рази кращий коефіцієнт ніж REIT)
Страхування
- Страхування морських перевезень через Україну розширено на всі види вантажів (не тільки зерно з лютого 2024 р.)
- Кількість страхових компаній України в 2024 році скоротилась до 98.
Євдокимова Альона, фінансова планерка iPlan.ua
Запрошую на безкоштовну онлайн – консультацію. Обирайте дату та зручний час для зустрічі в моєму календарі онлайн: https://calendar.app.google/GGKn9TUPXxVimbLE7