ua

ru

en

Новини

Новини

Головні підсумки інвесткомітету iPlan.ua 20.11.24

Головні підсумки інвесткомітету iPlan.ua 20.11.24

Макро

Річна інфляція в США в жовтні показала 2,6%, що було очікувано для ринків.

Базова інфляція, яка не включає нестабільні ціни на продукти харчування та енергоносії, у жовтні склала 3,3%.

7 листопада ФРС знизив ставку на 25 б.п. до 4,75%. Наступне засідання буде 18 грудня. Прогнозується зниження відсоткової ставки ще на 25 б.п.. Наступного року прогнозується зниження ставки ще на 0,75 б.п. до 4%.

Майже на всіх розвинених ринках відсоткові ставки падають. У Великобританії цього місяця ставка знизилась з 5% до 4,75%. В Канаді в жовтні з 4,25% до 3,75%. В Єврозоні з 3,65% до 3,4%.

В третьому кварталі ВВП США зріс на 2,8%, безробіття на рівні близько 4% і інфляція, яка в останні місяці знижується до цільового рівня ФРС. Ці показники говорять про те, що «м’яка посадка», тобто приборкання інфляції без різкого зростання безробіття чи повномасштабної рецесії, майже завершена. Водночас кумулятивний ефект інфляції показує, що ціни зросли більше ніж на 20% і це турбує пересічного американця.

В жовтні МВФ опублікував “Огляд світової економіки”. Світове зростання у 2025 році прогнозується на рівні 3,2%. В Британії, Японії та Німеччині прогнозується вищий темп росту ВВП в порівнянні з 2024 роком.

МВФ також попереджає про майбутні ризики – нові потенційні стрибки цін на сировинні товари на тлі поточних геополітичних конфліктів.

У 2025 році очікується прискорення зростання реального ВВП на Філіппінах, Індонезії, Таїланді та Японії. В Індії, Китаї, Малайзії та Кореї зростання сповільниться, хоча й залишиться стійким.

Водночас директор Азійсько-Тихоокеанського департаменту МВФ попереджає, що ризики для Азії включають нинішню слабкість внутрішнього попиту в Китаї, а також попередні ознаки того, що глобальний попит може ослабнути, в тому числі з боку Сполучених Штатів. А це погана новина для такого залежного від експорту регіону, як Азія.

Прогнозований вплив від результатів виборів в США.

  • Економічна політика: 
  1. Зниження податків для корпорацій і фізичних осіб. 
  2. Послаблення регуляцій, особливо в енергетичному секторі, що стимулюватиме бізнес.
  • Фондові ринки:
  1. Очікується зростання акцій в секторах, які виграють від політики республіканців, а саме енергетичний (завдяки зниженню екологічних обмежень), промисловий (через інвестиції в інфраструктуру), фінансовий (завдяки менш суворому регулюванню)
  2. Прибутки компаній зростуть із-за податкових стимулів, що буде потенційним рушієм фондових ринків.
  • Облігаційні ринки:

Зростання дохідності облігацій, яке може відбутися через збільшення бюджетного дефіциту, який фінансуватиметься за рахунок державних запозичень.

  • Ризики інфляції:

Збільшення витрат на інфраструктуру та скорочення податків можуть розігнати інфляцію. Це може змусити Федеральну резервну систему підвищити ставки, що в свою чергу вплине на ринки капіталу.

Фондовий ринок

 

Акції США закінчили місяць падінням на тлі невизначеності напередодні президентських виборів і триваючих сумнівів щодо курсу процентних ставок. Невтішні квартальні оновлення для деяких великих компаній також вплинули на прибутковість ринку.

Ринок акцій Японії продовжував відчувати високу волатильність, але відновився, створивши позитивний прибуток у 1,9%. Слабкість єни підтримали експортери з великою капіталізацією, такі як акції технологічних компаній, автомобілів і машинобудування. Фінансові акції також відновилися після невдачі влітку.

Акції Великобританії впали протягом місяця. Неоднозначні найближчі зовнішні макроекономічні прогнози негативно вплинули на компанії. Це знайшло своє відображення в низькій продуктивності багатьох секторів, які піддаються впливу глобальних промислових кінцевих ринків.

Акції єврозони впали в жовтні на тлі деяких побоювань щодо зростання та невизначеності щодо результатів президентських виборів у США. Найслабшими секторами були інформаційні технології, споживчі товари та нерухомість. Промисловість і сектори комунікаційних послуг були єдиними секторами, які зафіксували позитивний прибуток за місяць.

Акції ЕМ скорегувалися із-за зміцнення долара та зростання дохідностей американських облігацій.

Азійський ринок теж показав від’ємні результати. Плюс показав лише Тайвань. Ціни на індійські акції зазнали найбільшого падіння індексу на тлі побоювань щодо ескалації конфлікту на Близькому Сході, що може призвести до потенційних збоїв у постачанні нафти, основного товару, який імпортує Індія.

Україна

  • Курс долара в порівнянні з попереднім місяцем залишається стабільним та знаходиться на рівні 41,65 грн. Курс євро знизився до рівня  44,15 грн.
  • Інфляція зросла до рівня 9,7%. Згідно з новим інфляційним звітом інфляція досягне 11% на початку 2025 року, зниження до таргетованого рівня в 5% відбудеться лише у 2026 році.
  • Облікова ставка залишається на рівні 13%. На цьому рівні ставка залишатиметься щонайменше до літа 2025 року. Є ймовірність підвищення ставки до 14% в грудні.
  • Зростання ВВП 3,7%.
  • МВФ переглянув політику додаткових стягнень. Це зменшить платежі на 130 млн дол. у 2025 році, а загалом впродовж наступних п’яти років – близько 650-700 млн дол.
  • Очікується отримання кредитних коштів від G7 в обсязі 50 млрд дол. протягом 2025-2026 рр.
  • До кінця 2024 очікується надходження понад 15 млрд дол., з яких 4.8 млрд дол. – за програмою зі Світовим банком 
  • Прийнято закон про державний бюджет. Курс долара, закладений в бюджет дорівнює 45 грн. 
  • Очікування, що Закон про податки буде прийнято до кінця року.                                          

Земля

  • Протягом останнього року середньозважена ціна на землю зросла на 9,4% у доларі
  • Водночас за весь час існування ринку в гривні зростання не перевищило темпи девальвації. Номінальна ціна на землю знизилася на 6,1% в доларі за 3 роки.
  • За весь час існування ринку земель, в обіг потрапили 1,53% від усіх сільгоспземель України, або 1,87% – для територій, де ринок землі не ускладнений бойовими діями. Україна відстає за цим показником від розвинутих ринків більш ніж удвічі.
  • Показники у регіонах із найліквіднішим ринком в цілому відповідають показникам розвинутих економік. Так, у Полтавській області за три роки існування ринку перебуває в обігу 3,24% від загальної кількості сільгоспземель. 
  • Частка юридичних осіб на ринку станом на кінець вересня становила 20,5%. Обсяги придбання юрособами землі зростають швидше за обсяги зростання ринку.

 

Євдокимова Альона, фінансова планерка iPlan.ua

Запрошую на безкоштовну онлайн – консультацію. Обирайте дату та зручний час для зустрічі в моєму календарі онлайн: https://calendar.app.google/GGKn9TUPXxVimbLE7

Поділитися:
Якщо Ви бажаєте продовжити співпрацю, зв’яжіться з Вашим планером та обговоріть всі питання
Інфографіка Шлях клієнта_PRO
Інфографіка Шлях клієнта_Family
Інфографіка Шлях клієнта_Start