ua

ru

en

Новини

Новини

Головні підсумки інвесткомітету iPlan.ua 19.03.25

Головні підсумки інвесткомітету iPlan.ua 19.03.25

Інвесткомітет iPlan.ua 19.03.2025 підбив підсумки останніх економічних подій за лютий 2025 року. Головними темами, як завжди, були макроекономіка, фондові ринки, ситуація в Україні, а також ключові аспекти нерухомості та ринку землі. Ось головне, що варто знати кожному інвестору.

Інвесткомітет iPlan.ua 19.03.2025 підбив підсумки останніх економічних подій за лютий 2025 року. Головними темами, як завжди, були макроекономіка, фондові ринки, ситуація в Україні, а також ключові аспекти нерухомості та ринку землі. Ось головне, що варто знати кожному інвестору.

Макроекономіка

  Інфляція. У США річний рівень інфляції знизився до 2,8%, що нижче прогнозів у 2,9%. Місячна інфляція зросла на 0,2%, при прогнозах на рівні 0,3%. Не дивлячись на зростання витрат на житло на 0,3%, падіння тарифів на авіаквитки на 4,0% і зниженням цін на бензин на 1,0% компенсували цей зріст. Річний рівень інфляції в Єврозоні знизився до 2,4%, але трохи перевищив ринкові очікування у 2,3%. Харчові продукти зросли на 2,7%, енергетика зросла на 0,2%, промислові товари +0,6%,  послуги +3,7% (+3,9% у січні). По країнах – найвища інфляція в Естонії (+4,4%), найнижча – у Франції (+3,2%)

   Про облікову ставку. На черговому засіданні ФРС ставку залишили на рівні 4,5%. Найближче можливе зниження на 25 б.п. очікується не раніше червня. Хоча тарифна політика США може привести до зміни планів. ЄЦБ цього місяця знизив ставку на 25 б.п. Тепер депозитна ставка (розміщення депозитів в ЄЦБ) становить 2,5%. Кредитна ставка – 2,65%. Маржинальна ставка кредитування (екстрене короткострокове фінансування)  – 2,90%.

   Безробіття. В США безробіття піднялось до 4,1% (прогноз 4%). В Єврозоні безробіття залишається на історичному мінімумі – 6,2%

Фондовий ринок

Глобальна нерухомість (REIT) зросли в ціні (+2,6%) більше через стабільності європейського ринку нерухомості й, власне, послаблення долара, відповідно дохідності стали меншими.

   Глобальні облігації відіграли роль диверсифікатора і показали 1,4%. Ринки, що розвиваються показали зріст (+0,5%) із-за росту китайського технічного сектору, а також із-за послаблення долара. Розвинуті ринки просіли на 0,7% із-за слабких показників в США.

   Компанії малої капіталізації (Small Cap) просіли (-3,3%) не зважаючи на ріст бондів, це пояснюється хвилюваннями інвесторів через слабке економічне зростання.

   Європейські акції показали найкращий результат (+3,4%) на фоні очікувань щодо закінчення війни в Україні. Досить ефективним виявився фінансовий сектор, рентабельність якого перевищує американські аналоги, та оборонний сектор, на фоні заяв щодо очікування збільшення виробництва.

   Азія зросла (+1,1%), знову ж таки завдяки Китаю. Він зростав на фоні успіхів зі штучним інтелектом та зустрічі Сі Цзіньпіна з великим бізнесом з натяками на покращення регуляторного середовища.

   S&P500 просів (-1,3%) через корекції мегакепів. Але аналітики говорять, що капітал з акцій не виходив, а перетікав в інші сектори, а саме споживчі товари, енергетика та нерухомість.

   Японія просіла (-3,8%) в основному із-за укріплення єни відносно долара.

   Облігації США зросли на 2,2%. Ослаблення долара підтягнуло дохідність облігацій по ринках, що розвиваються (+1,6%). Завдяки хорошим фундаментальним показникам зросли (+1,6%) облігації інвестиційного рейтингу. Високо ризикові облігації США (High Yield) теж зросли (+0.6%), але не так суттєво – через меншу дюрацію та підвищення спредів. Європейські облігації також зросли (+0,7%) на фоні можливого припинення вогню муж Росією та Україною.

Економіка України

    Курс валют. У лютому-березні курс долара дещо знизився (порівняно з січнем). Картковий курс був на рівні 41,85 грн/дол. та 41,62 грн/дол. в обмінниках. Євро навпаки – виріс. Картковий курс євро становив 45,70 грн/євро, в той час, як в обмінниках він складав 45,59 грн/євро. Валютні інтервенції в лютому зменшились та становили 3,058 млрд дол. Міжнародні резерви в лютому дещо знизились, але все ще знаходяться на прийнятному рівні (40,145 млрд дол.).

   Інфляція. Рівень річної інфляції в лютому склав 13,4%. Наразі інфляція збільшується темпами, вищими за очікування.

   Облікова ставка. 6 березня НБУ підняв облікову ставку до рівня 15,5%. НБУ не виключає подальше підняття ставки у разі високих темпів інфляції. Як наслідок – дохідність ОВДП та депозитів також дещо підвищилась.

   ВВП. ВВП України все ще не досяг довоєнного рівня. Наразі він на більш ніж 20% нижчий, ніж був у 2021 році.

   Імпорт та експорт. В січні значно скоротилось сальдо між імпортом та експортом і становило близько -2,99 млрд дол. ТОП-3 країн, в які ми експортуємо продукцію (23,9% від загального експорту): Польща, Італія та Іспанія. ТОП-3 країни з яких ми імпортуємо (40,5% від загального імпорту): Китай, Польща та Туреччина.

   Державний бюджет. Дефіцит бюджету станом на кінець січня склав 50 млрд грн. Порівняно з січнем 2024 року зросли як доходи, так і витрати бюджету. Джерела фінансування станом на кінець лютого  – 3,091 млрд дол. – ЄС, та 1,082 млрд дол. – ОВДП. Попередньо потреба в фінансуванні на 2025 рік склала 38 млрд дол. та в цілому покрита згідно плану запозичень.

Нерухомість

   Середні ціни на однокімнатні квартири на вторинному ринку у Києві в березні зросли до 62 600 дол. Загалом у лютому, порівняно з січнем, кількість пропозицій на вторинному ринку зросла майже у всіх областях, окрім Херсонської (-17%). Подекуди кількість пропозицій зросла на понад 50% (Волинська, Вінницька, Кіровоградська, Дніпропетровська області). Попит на вторинне житло в західній частині України в лютому падав, в той час, як в східній частині навпаки – зростав. Середні ціни на первинному ринку становили приблизно 1 280 дол. за м2.

Ринок землі

Ринок землі досить стабільний. Кількість відчужених земельних ділянок в період лютого-березня становила понад 14 тис. (як і протягом січня-лютого). Площа відчужених земельних ділянок становила більше 30 000 га (попередній період – понад 31 тис. га). Середня вартість 1 га зросла на 518 грн (+1,19%) та становила 43 814  грн/га.

   Найдорожчі регіони:

  • Львівщина – 133 578 грн/га
  • Київщина – 110 094 грн/га
  • Івано-Франківщина – 105 491 грн/га

   Юридичні особи купують земельні ділянки приблизно на 20% дорожче, ніж фізичні особи. Найменше платять середні фермери з земельним банком 300-1 000 га. Найбільше – фермери з земельним банком до 300 га та великі агрохолдинги.

 

 Пономаренко Олександр, планер iPlan.ua



Поділитися:
pro
sti
stu
start
Якщо Ви бажаєте продовжити співпрацю, зв’яжіться з Вашим планером та обговоріть всі питання
Інфографіка Шлях клієнта_PRO
Інфографіка Шлях клієнта_Family
Інфографіка Шлях клієнта_Start