ua

ru

en

Новини

Новини

Головні підсумки Інвесткомітету iPlan.ua 21.02.24

Головні підсумки Інвесткомітету iPlan.ua 21.02.24

Макро

Інфляція в січні знизилася до рівня 3,1%, що є більшим за очікування (консенсус прогноз на рівні 2,9%). Головним чинником було зниження цін на електроенергію, бензин, комунальні газові послуги тощо.

В порівнянні з минулим місяцем індекс споживчих цін зріс на 0,3%. Це найбільше зростання за останні 4 місяці.

Річна базова (без продуктів харчування та електроенергії) інфляція залишається на рівні 3,9%. У 4 кварталі 2023 року економіка США зростала швидше ніж очікувалось, сповільнилось підвищення витрат на особисте споживання

Ринок праці залишається відносно сильним, рівень безробіття коливається нижче 4%.

Прогнози МВФ. В кінці січня МВФ опублікував інформацію щодо стану справ у світовій економіці. Вважається, що приборкання інфляції буде успішним і не викличе рецесію.

Покращено прогноз щодо глобального зростання ВВП у 2024 році. МВФ вважає, що ВВП у 2024 році зростатиме на 3,1%

Фондовий ринок

Новий історичний максимум S&P 500 на позначці 5 047 бп. Оптимістичним прогнозом на 2024 рік є відмітка 5 200.  JP Morgan на відміну від інших зайняли песимістичну позицію та очікують S&P 500 на рівні 4200 бп. (потенціал для зниження понад 13%). JP Morgan попереджає, що інвесторів може очікувати сюрприз в зв’язку з вищими відсотковими ставками протягом тривалого часу. 

В індексі S&P 500 спостерігається велика концентрація 10 найбільших компаній. На сьогоднішній день на 10 найбільших за капіталізацією компаній припадає приблизно 29,4% загального ринку акцій. 

Залежність концентрації на фондовому ринку від ліквідності. При збільшенні рівню грошової маси, зменшується рівень концентрації та навпаки. Наразі спостерігається різке скорочення грошової маси, що призводить до великої концентрації.

REIT, Small cap в січні 2024 року скорегувалися через те, що ринки зменшили очікування щодо  масштабів зниження ставок, які були передбачені ФРС на 2023 рік. Emerging markets теж скорегувалися. Ринок акцій в цілому показав зростання в січні 2024 року.

Ринок облігацій показує від’ємні значення, що є результатом розуміння ринку, що в 1 кварталі зниження облікової ставки не відбудеться.

  США та багато інших розвинених країн залишаються в циклі сповільнення. За думкою Fidelity Єврозона та Англія вже увійшли в фазу рецесії.

Україна

  • Курс долара зростає до рівня 38,8 грнкурс євро незначно знижується до рівня 42,2 грн
  • Інфляція скорочується до рівня 4,7%. 
  • Опубліковано новий інфляційний звіт, в якому покращено прогнозний рівень інфляції на 2024 рік.
  • Облікова ставка залишається на рівні 15%. Згідно з новим прогнозом, зниження може відбутися у другій половині 2024 року. Проте зниження незначне (до 13-14%)
  • Очікується сповільнення темпів зростання ВВП (3,6% на 2024 рік)
  • Прогнози НБУ побудовані на тому, що в 2025 та 2026 році мають покращитись безпекові ризики та закінченні бойових дій.
  • КабМін опублікував прохання до НБУ дозволити крупним компаніям купувати валюту для розрахунків за єврооблігаціями
  • У частині пом’якшення валютних обмежень питання на порядку денному – репатріація “нових” дивідендів. 
  • Приват знизив комісію на P2P перекази (з 2% до 1%)

Земля

  • Земля дорожчає, але все ще дешевша €1 тис./га.
  • Середньозважена ціна на сільськогосподарську землю у 2023 р. становила 37 тис. грн/га, що на 13% вище від показника позаминулого року (32,8 тис. грн/га у 2022 р.). 
  • Землі з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» подорожчали з 39,1 тис. грн/га у 3-му кв. до 39,4 тис. грн/га у 4-му кв. 2023 р.
  • Згідно з аналітикою від KSE 43% земельних ділянок українці отримують в оренду, 40% в спадщину, 12% шляхом купівлі. Площа оренди перевищує площу купівлі-продажу в 3,5 рази.
  • У 2023 році офіційні ціни на землю випередили річні темпи інфляції. Середньозважена ціна на сільськогосподарську землю зросла упродовж 2023 року на 8,3%.
  • Земля стає об’єктом застави. За рахунок земельних ділянок бізнес може отримувати кредити. Наразі загальна площа с/г земель в заставі становить 15 500 га.
  • На оформлення невитребуваних земельних паїв власникам дадуть ще 2 роки.

Нерухомість  

Українці придбали 172 638 об’єктів нерухомості в 2023 році, що більше ні,ж минулого року, але все ще майже у 2 рази менше ніж в довоєнному 2021 році. В 2023 році було видано 10 775 іпотек. Понад половину іпотек на житло у 2023 році оформили через «єОселю» — 5 855.

Ціни на первинному ринку Києва та Львова підвищуються. Спостерігається тенденція зростання цін на житло економ сегменту та їх наближення до цін житла комфорт класу. За 2023 рік ціни в гривні на первинну нерухомість в Києві зросли на 6%. Найбільше зростання в 2023 році відбулося у Житомирській області (40%) та Івано-Франківській області (32%)

  На вторинному ринку Києва спостерігається незначне зниження цін у валюті як на однокімнатні, так і на двокімнатні квартири. 

Ціни на оренду однокімнатних квартир в Києві зросли за останній місяць. Ціни на оренду у Львові залишаються без змін.

єОселя. На 20.02.24 видано понад 7,4 тис. кредитів (1,1 тис. кредитів у 2024 році). З них понад 80% під 3%. Поступово збільшується частка кредитів, виданих під 7% (29,2% у 2024 році). Понад 70% кредитів було видано на купівлю вторинної нерухомості. 

ПриватБанк, Ощадбанк та Укргазбанк почали співпрацювати з міськими та обладміністраціями в межах програми єОселя. За умовами двосторонніх угод, адміністрації компенсуватимуть позичальникам відсотки за кредитами, отриманими по «єОселі» (Львівська, Одеська, Закарпатська, Чернівецька, Кривий Ріг) 

Був виданий перший кредит за програмою на приватний будинок.

Укрфінжитло планує поступово залишити вторинний ринок нерухомості та сфокусуватися на первинному ринку

єВідновлення. 500 українських сімей придбали нове житло за житлові сертифікати. Cередня сума сертифіката 2,2 млн.грн. Загалом на отримання компенсації подано 9,3 тис заяв. За 2,5 тисячами з них вже сформовано житлові сертифікати в Дії. 

В січні 2024 року з’явилась можливість подати заяву на отримання компенсації для відбудови на власній земельній ділянці. 

REIT

  • Після завершення циклів посилення монетарної політики REIT, як правило, демонструють високі загальні прибутки. З переходом ФРС до більш м’якого періоду, загальна дохідність REIT може перейти до подальшого зростання.
  • Розбіжності між оцінками REIT та оцінками приватної нерухомості, ймовірно, зблизяться у 2024 році. Очікується, що це зближення забезпечить вищі показники REIT порівняно з приватною нерухомістю, що зробить REIT привабливим варіантом для інвесторів.
  • Хоча умови вищих процентних ставок можуть і надалі створювати проблеми для нерухомості, дисципліновані баланси добре підготували REIT до ринкової невизначеності.

   Потенційне перевищення загальної дохідності, приваблива цінова політика та міцні баланси підвищують інвестиційну привабливість REIT. Public equity REIT надають важливу тактичну перевагу на цьому етапі циклу розвитку ринку нерухомості.

Страхування

  • страхування міжнародних та національних прямих інвестицій в Україну та дивідендів;
  • страхування кредитів, пов’язаних з інвестиціями.
  • В Україні буде створена повнофункціональна система страхування воєнних ризиків, що передбачено меморандумом про економічну та фінансову політику між Україною та Міжнародним валютним фондом.
  • Законопроєкт №8300 “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”, ухвалений у першому читанні в січні 2023 року, незабаром розглядатиме профільний комітет Верховної Ради та буде винесено до зали на фінальне голосування.

Євдокимова Альона, фінансова планерка iPlan.ua

Поділитися:
Якщо Ви бажаєте продовжити співпрацю, зв’яжіться з Вашим планером та обговоріть всі питання
Інфографіка Шлях клієнта_PRO
Інфографіка Шлях клієнта_Family
Інфографіка Шлях клієнта_Start